RB215T-90HZC9
Rohm Semiconductor
Producto No:
RB215T-90HZC9
Fabricante:
Rohm Semiconductor
Paquete:
TO-220FN
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
SCHOTTKY BARRIER DIODE (AEC-Q101
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220FN
Current - Reverse Leakage @ Vr 400 µA @ 90 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Technology Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 750 mV @ 10 A
Mfr Rohm Semiconductor
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 90 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Operating Temperature - Junction 150°C