RCQ50110S12
XP Power
Producto No:
RCQ50110S12
Fabricante:
XP Power
Descripción:
DC DC CONVERTER 12V 50W
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 35°C
Applications ITE (Commercial), Railway
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 4.17A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 66V
Control Features Enable, Active High
Series RCQ (50W)
Power (Watts) 50 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module
Efficiency 91%