RG160-28/14NM
ebm-papst Inc.
Producto No:
RG160-28/14NM
Descripción:
FAN BLOWER CF 220X56MM 24VDC
Guía del usuario
Air Flow 81.8 CFM (2.29m³/min)
Noise 56.0dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) -
Fan Type Blower, Centrifugal
Voltage - Rated 24VDC
Product Status Active
Voltage Range 12 ~ 28VDC
RPM 1900 RPM
Mfr ebm-papst Inc.
Material - Frame Plastic, Glass Filled
Features -
Width 56.00mm
Operating Temperature -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Static Pressure -
Bearing Type Ball
Approval Agency -
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 220mm L x 220mm H
Weight 3.1 lbs (1.4 kg)
Lifetime @ Temp. 80000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Plastic, Fiberglass Reinforced
Series RG160N
Power (Watts) 7 W