RGP15GHE3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
RGP15GHE3/73
Paquete:
DO-204AC (DO-15)
Descripción:
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO204AC
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 150 ns
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 400 V
Series SUPERECTIFIER®
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 1.5 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Package Tape & Box (TB)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) 1.5A