RL1218-561-R
Eaton - Electronics Division
Producto No:
RL1218-561-R
Descripción:
FIXED IND 560UH 968MA 606MOHM TH
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.33A
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 968 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.480" Dia (12.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 606mOhm Max
Inductance 560 µH
Series RL1218
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Frequency - Self Resonant 1MHz