RL1218-682-R
Eaton - Electronics Division
Producto No:
RL1218-682-R
Descripción:
FIXED IND 6.8MH 263MA 8.2 OHM TH
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 379mA
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 263 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.480" Dia (12.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 8.2Ohm Max
Inductance 6.8 mH
Series RL1218
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Frequency - Self Resonant 360kHz