RL90-18/12N
ebm-papst Inc.
Producto No:
RL90-18/12N
Fabricante:
ebm-papst Inc.
Descripción:
FAN BLOWER 121X37MM 12VDC WIRE
Guía del usuario
Air Flow 23.5 CFM (0.658m³/min)
Noise 58.0dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) -
Fan Type Blower
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 7 ~ 15VDC
RPM 2500 RPM
Mfr ebm-papst Inc.
Material - Frame Plastic, Glass Filled
Features -
Width 37.00mm
Operating Temperature -22 ~ 167°F (-30 ~ 75°C)
Static Pressure -
Bearing Type Ball
Approval Agency -
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square/Rounded - 121mm L x 121mm H
Weight 0.93 lb (421.84 g)
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Plastic, Fiberglass Reinforced
Series RL90N
Power (Watts) 5.5 W