RV24B5T00JC-K4C
Carling Technologies
Producto No:
RV24B5T00JC-K4C
Descripción:
SWITCH ROTARY
Guía del usuario
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -
Number of Positions 2
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Current Rating (Amps) 15A (DC)
Approval Agency CSA, UL
Depth Behind Flange 37.56mm
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series V
Voltage Rating - DC 24 V