S-1172B19-U5T1U
ABLIC Inc.
Producto No:
S-1172B19-U5T1U
Fabricante:
ABLIC Inc.
Paquete:
SOT-89-5
Descripción:
IC REG LINEAR 1.9V 1A SOT89-5
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 65dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 90 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Last Time Buy
Supplier Device Package SOT-89-5
Control Features Enable
Series S-1172
Package / Case SOT-89-5/6
Protection Features Over Current, Thermal Shutdown
Mfr ABLIC Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.9V
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 300mA