S1KW48KA-3
Semtech Corporation
Producto No:
S1KW48KA-3
Descripción:
DIODE GEN PURP 48KV 3A MODULE
Guía del usuario
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 2 µs
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 48000 V
Series -
Package / Case Module
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 48 V @ 3 A
Mfr Semtech Corporation
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 48000 V
Package Bulk
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io) 3A