SBRT3U40P1Q-7
Diodes Incorporated
Producto No:
SBRT3U40P1Q-7
Paquete:
PowerDI™ 123
Descripción:
DIODE SBR 40V 3A POWERDI123
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package PowerDI™ 123
Current - Reverse Leakage @ Vr 180 µA @ 40 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case POWERDI®123
Technology Super Barrier
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 490 mV @ 3 A
Mfr Diodes Incorporated
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io) 3A