SCTH90N65G2V-7
STMicroelectronics
Producto No:
SCTH90N65G2V-7
Fabricante:
STMicroelectronics
Paquete:
H2PAK-7
Descripción:
SICFET N-CH 650V 90A H2PAK-7
En stock : 67
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3300 pF @ 400 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 157 nC @ 18 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 26mOhm @ 50A, 18V
Supplier Device Package H2PAK-7
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Series -
Power Dissipation (Max) 330W (Tc)
Package / Case TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)
Vgs (Max) +22V, -10V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 18V