Hogar / Single Diodes / SDT3A40SAFS-13
minImg
SDT3A40SAFS-13
Diodes Incorporated
Producto No:
SDT3A40SAFS-13
Paquete:
SMA-FS
Descripción:
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMA-FS
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SMA-FS
Current - Reverse Leakage @ Vr 300 µA @ 40 V
Series -
Package / Case DO-214AC, SMA Flat Leads
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 450 mV @ 3 A
Mfr Diodes Incorporated
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io) 3A