SGB30N60ATMA1
Infineon Technologies
Producto No:
SGB30N60ATMA1
Paquete:
PG-TO263-3-2
Descripción:
IGBT 600V 41A 250W TO263-3
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 400V, 30A, 11Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 1.29mJ
Current - Collector (Ic) (Max) 41 A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 44ns/291ns
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Current - Collector Pulsed (Icm) 112 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 30A
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Gate Charge 140 nC
Power - Max 250 W