Hogar / Single IGBTs / SGH20N60RUFDTU-FS
minImg
SGH20N60RUFDTU-FS
Fairchild Semiconductor
Producto No:
SGH20N60RUFDTU-FS
Paquete:
TO-3P
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
IGBT, 32A, 600V, N-CHANNEL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 300V, 20A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 50 ns
Switching Energy 524µJ (on), 473µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 32 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 30ns/48ns
Supplier Device Package TO-3P
Current - Collector Pulsed (Icm) 60 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.8V @ 15V, 20A
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Gate Charge 80 nC
Power - Max 195 W