SGT120R65AL
STMicroelectronics
Producto No:
SGT120R65AL
Fabricante:
STMicroelectronics
Paquete:
PowerFlat™ (5x6) HV
Descripción:
650 V, 75 MOHM TYP., 15 A, E-MOD
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 125 pF @ 400 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3 nC @ 6 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 120mOhm @ 5A, 6V
Supplier Device Package PowerFlat™ (5x6) HV
Vgs(th) (Max) @ Id 2.6V @ 12mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Series -
Power Dissipation (Max) 192W (Tc)
Package / Case 8-PowerVDFN
Technology GaNFET (Gallium Nitride)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Vgs (Max) +6V, -10V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V