SIHP12N60E-GE3
Vishay Siliconix
Producto No:
SIHP12N60E-GE3
Fabricante:
Vishay Siliconix
Paquete:
TO-220AB
Descripción:
MOSFET N-CH 600V 12A TO220AB
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 937 pF @ 100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 58 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 6A, 10V
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series E
Power Dissipation (Max) 147W (Tc)
Package / Case TO-220-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Vishay Siliconix
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V