SIHP155N60EF-GE3
Vishay Siliconix
Producto No:
SIHP155N60EF-GE3
TO-220AB
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
EF SERIES POWER MOSFET WITH FAST
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1465 pF @ 100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 155mOhm @ 10A, 10V
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series EF
Power Dissipation (Max) 179W (Tc)
Mfr Vishay Siliconix
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V