SPI16N50C3HKSA1
Infineon Technologies
Producto No:
SPI16N50C3HKSA1
Paquete:
PG-TO262-3-1
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
MOSFET N-CH 560V 16A TO262-3
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1600 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 66 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 280mOhm @ 10A, 10V
Supplier Device Package PG-TO262-3-1
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 675µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 560 V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 160W (Tc)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V