STFW12N120K5
STMicroelectronics
Producto No:
STFW12N120K5
Fabricante:
STMicroelectronics
Paquete:
TO-3PF
Descripción:
MOSFET N-CH 1200V 12A ISOWATT
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1370 pF @ 100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 44.2 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 690mOhm @ 6A, 10V
Supplier Device Package TO-3PF
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 100µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Series MDmesh™ K5
Power Dissipation (Max) 63W (Tc)
Package / Case TO-3P-3 Full Pack
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V