Hogar / Single IGBTs / STGB10NB40LZT4
minImg
STGB10NB40LZT4
STMicroelectronics
Producto No:
STGB10NB40LZT4
Fabricante:
STMicroelectronics
Paquete:
D2PAK
Descripción:
IGBT 440V 20A 150W D2PAK
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 328V, 10A, 1kOhm, 5V
Input Type Standard
Switching Energy 2.4mJ (on), 5mJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 20 A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 440 V
Td (on/off) @ 25°C 1.3µs/8µs
Supplier Device Package D2PAK
Current - Collector Pulsed (Icm) 40 A
Series Automotive, AEC-Q101, PowerMESH™
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.8V @ 4.5V, 10A
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Gate Charge 28 nC
Power - Max 150 W