Hogar / Single IGBTs / STGB19NC60HDT4
minImg
STGB19NC60HDT4
STMicroelectronics
Producto No:
STGB19NC60HDT4
Descripción:
IGBT 600V 40A 130W D2PAK
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 390V, 12A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 31 ns
Switching Energy 85µJ (on), 189µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 25ns/97ns
Supplier Device Package D2PAK
Current - Collector Pulsed (Icm) 60 A
Series PowerMESH™
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 12A
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Gate Charge 53 nC
Power - Max 130 W