STGB20NC60V
STMicroelectronics
Producto No:
STGB20NC60V
Fabricante:
STMicroelectronics
Paquete:
D2PAK
Descripción:
IGBT 600V 60A 200W D2PAK
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 390V, 20A, 3.3Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 220µJ (on), 330µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 31ns/100ns
Supplier Device Package D2PAK
Current - Collector Pulsed (Icm) 100 A
Series PowerMESH™
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 20A
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Gate Charge 100 nC
Power - Max 200 W