STGB30H60DFB
STMicroelectronics
Producto No:
STGB30H60DFB
Fabricante:
STMicroelectronics
Paquete:
D²PAK (TO-263)
Descripción:
TRENCH GATE FIELD-STOP IGBT, HB
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 53 ns
Switching Energy 383µJ (on), 293µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 37ns/146ns
Supplier Device Package D²PAK (TO-263)
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 30A
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Gate Charge 149 nC
Power - Max 260 W