STGD10NC60KT4
STMicroelectronics
Producto No:
STGD10NC60KT4
Descripción:
IGBT 600V 20A 60W DPAK
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 390V, 5A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 55µJ (on), 85µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 20 A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 17ns/72ns
Supplier Device Package DPAK
Current - Collector Pulsed (Icm) 30 A
Series PowerMESH™
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 5A
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Gate Charge 19 nC
Power - Max 60 W