STGD20N40LZ
STMicroelectronics
Producto No:
STGD20N40LZ
Fabricante:
STMicroelectronics
Paquete:
DPAK
Descripción:
IGBT 390V 25A 125W DPAK
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 300V, 10A, 1kOhm, 5V
Input Type Logic
Switching Energy -
Current - Collector (Ic) (Max) 25 A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 390 V
Td (on/off) @ 25°C 700ns/4.3µs
Supplier Device Package DPAK
Current - Collector Pulsed (Icm) 40 A
Series Automotive, AEC-Q101, PowerMESH™
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.6V @ 4V, 6A
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Gate Charge 24 nC
Power - Max 125 W