STGFW30V60F
STMicroelectronics
Producto No:
STGFW30V60F
TO-3PF
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
IGBT 600V 60A 58W TO3PF
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 383µJ (on), 233µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 45ns/189ns
Supplier Device Package TO-3PF
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 30A
Package / Case TO-3P-3 Full Pack
Gate Charge 163 nC
Power - Max 58 W