STGP30H60DF
STMicroelectronics
Producto No:
STGP30H60DF
Paquete:
TO-220
Descripción:
IGBT 600V 60A 260W TO220
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 110 ns
Switching Energy 350µJ (on), 400µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 50ns/160ns
Supplier Device Package TO-220
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 30A
Package / Case TO-220-3
Gate Charge 105 nC
Power - Max 260 W