STGW19NC60H
STMicroelectronics
Producto No:
STGW19NC60H
Paquete:
TO-247-3
Descripción:
IGBT 600V 42A 140W TO-247
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 390V, 12A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 85µJ (on), 189µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 42 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 25ns/97ns
Supplier Device Package TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 60 A
Series PowerMESH™
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 12A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 53 nC
Power - Max 140 W