STGW20H60DF
STMicroelectronics
Producto No:
STGW20H60DF
Fabricante:
STMicroelectronics
Paquete:
TO-247
Descripción:
IGBT 600V 40A 167W TO247
En stock : 596
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 20A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 90 ns
Switching Energy 209µJ (on), 261µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 42.5ns/177ns
Supplier Device Package TO-247
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 20A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 115 nC
Power - Max 167 W