Hogar / Single IGBTs / STGW60H65DFB-4
minImg
STGW60H65DFB-4
STMicroelectronics
Producto No:
STGW60H65DFB-4
Paquete:
TO-247-4
Descripción:
IGBT
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 60A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 60 ns
Switching Energy 346µJ (on), 1.161mJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Td (on/off) @ 25°C 65ns/261ns
Supplier Device Package TO-247-4
Current - Collector Pulsed (Icm) 240 A
Series HB
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 60A
Package / Case TO-247-4
Gate Charge 306 nC
Power - Max 375 W