STGWA40H120F2
STMicroelectronics
Producto No:
STGWA40H120F2
Descripción:
IGBT BIPO 1200V 40A TO247-3
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 600V, 40A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 1mJ (on), 1.32mJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Td (on/off) @ 25°C 18ns/152ns
Supplier Device Package TO-247 Long Leads
Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.6V @ 15V, 40A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 158 nC
Power - Max 468 W