STGWA60V60DF
STMicroelectronics
Producto No:
STGWA60V60DF
Paquete:
TO-247 Long Leads
Descripción:
IGBT BIPO 600V 60A TO247-3
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 60A, 4.7Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 74 ns
Switching Energy 750µJ (on), 550µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 60ns/208ns
Supplier Device Package TO-247 Long Leads
Current - Collector Pulsed (Icm) 240 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 60A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 334 nC
Power - Max 375 W