STH400N4F6-6
STMicroelectronics
Producto No:
STH400N4F6-6
Fabricante:
STMicroelectronics
Paquete:
H2PAK-6
Descripción:
MOSFET N-CH 40V 180A H2PAK-6
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 20500 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 404 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.15mOhm @ 60A, 10V
Supplier Device Package H2PAK-6
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series Automotive, AEC-Q101, DeepGATE™, STripFET™ VI
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 180A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V