STI300N4F6
STMicroelectronics
Producto No:
STI300N4F6
Fabricante:
STMicroelectronics
Paquete:
I2PAK (TO-262)
Descripción:
MOSFET N CH 40V 160A I2PAK
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13800 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 240 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.2mOhm @ 80A, 10V
Supplier Device Package I2PAK (TO-262)
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series DeepGATE™, STripFET™ VI
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V