STP11NM60FD
STMicroelectronics
Producto No:
STP11NM60FD
Fabricante:
STMicroelectronics
Paquete:
TO-220
Descripción:
MOSFET N-CH 600V 11A TO220AB
En stock : 892
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 900 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 450mOhm @ 5.5A, 10V
Supplier Device Package TO-220
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series FDmesh™
Power Dissipation (Max) 160W (Tc)
Package / Case TO-220-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V