STP16NK65Z
STMicroelectronics
Producto No:
STP16NK65Z
Paquete:
TO-220
Descripción:
MOSFET N-CH 650V 13A TO220AB
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2750 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 89 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 500mOhm @ 6.5A, 10V
Supplier Device Package TO-220
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Series SuperMESH™
Power Dissipation (Max) 190W (Tc)
Package / Case TO-220-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V