STP16NS25FP
STMicroelectronics
Producto No:
STP16NS25FP
Paquete:
TO-220FP
Descripción:
MOSFET N-CH 250V 16A TO220FP
Guía del usuario
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1270 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 83 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 280mOhm @ 8A, 10V
Supplier Device Package TO-220FP
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Series MESH OVERLAY™
Power Dissipation (Max) 40W (Tc)
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V