STP180N10F3
STMicroelectronics
Producto No:
STP180N10F3
Fabricante:
STMicroelectronics
Paquete:
TO-220
Descripción:
MOSFET N-CH 100V 120A TO220
En stock : 920
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6665 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 114.6 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.1mOhm @ 60A, 10V
Supplier Device Package TO-220
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Series STripFET™ III
Power Dissipation (Max) 315W (Tc)
Package / Case TO-220-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V