STP180N55F3
STMicroelectronics
Producto No:
STP180N55F3
Descripción:
MOSFET N-CH 55V 120A TO220AB
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6800 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.8mOhm @ 60A, 10V
Supplier Device Package TO-220
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Series STripFET™
Power Dissipation (Max) 330W (Tc)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V