STP22NS25Z
STMicroelectronics
Producto No:
STP22NS25Z
Descripción:
MOSFET N-CH 250V 22A TO220AB
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2400 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 151 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 150mOhm @ 11A, 10V
Supplier Device Package TO-220
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Series MESH OVERLAY™
Power Dissipation (Max) 135W (Tc)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V