STP400N4F6
STMicroelectronics
Producto No:
STP400N4F6
Descripción:
MOSFET N-CH 40V 120A TO220
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 20000 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 377 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.7mOhm @ 60A, 10V
Supplier Device Package TO-220
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series DeepGATE™, STripFET™ VI
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V