STP75NF75
STMicroelectronics
Producto No:
STP75NF75
Descripción:
MOSFET N-CH 75V 80A TO220AB
En stock : 2756
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3700 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 160 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11mOhm @ 40A, 10V
Supplier Device Package TO-220
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Series STripFET™ II
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V