STP7NK30Z
STMicroelectronics
Producto No:
STP7NK30Z
Descripción:
MOSFET N-CH 300V 5A TO220AB
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 380 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 900mOhm @ 2.5A, 10V
Supplier Device Package TO-220
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 50µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Series SuperMESH™
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V