STPS40M120CR
STMicroelectronics
Producto No:
STPS40M120CR
Paquete:
I2PAK
Descripción:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V I2PAK
En stock : 84
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package I2PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr 370 µA @ 120 V
Series -
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Technology Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 790 mV @ 20 A
Mfr STMicroelectronics
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)