STPS41L60CR
STMicroelectronics
Producto No:
STPS41L60CR
Paquete:
I2PAK
Descripción:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V I2PAK
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package I2PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr 600 µA @ 60 V
Series -
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Technology Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 20 A
Mfr STMicroelectronics
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)