STPS5L60U
STMicroelectronics
Producto No:
STPS5L60U
Paquete:
SMB
Descripción:
DIODE SCHOTTKY 60V 5A SMB
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Product Status Active
Supplier Device Package SMB
Current - Reverse Leakage @ Vr 220 µA @ 60 V
Series -
Package / Case DO-214AA, SMB
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 520 mV @ 5 A
Mfr STMicroelectronics
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io) 5A