Hogar / Single Diodes / STPSC10H12B2-TR
minImg
STPSC10H12B2-TR
STMicroelectronics
Producto No:
STPSC10H12B2-TR
Paquete:
DPAK HV
Descripción:
DIODE SIL CARB 1.2KV 10A DPAK HV
En stock : 2500
Guía del usuario
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Capacitance @ Vr, F 725pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package DPAK HV
Current - Reverse Leakage @ Vr 60 µA @ 1200 V
Series ECOPACK®2
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 10 A
Mfr STMicroelectronics
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) 10A