Hogar / Single Diodes / STPSC10H12GY-TR
minImg
STPSC10H12GY-TR
STMicroelectronics
Producto No:
STPSC10H12GY-TR
Paquete:
D²PAK
Descripción:
DIODE SIL CARB 1.2KV 10A D2PAK
En stock : 1511
Guía del usuario
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Capacitance @ Vr, F 725pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package D²PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr 60 µA @ 1200 V
Series Automotive, AEC-Q101, ECOPACK®2
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 10 A
Mfr STMicroelectronics
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) 10A