Hogar / SCRs - Modules / STT1900N16P55XPSA1
minImg
STT1900N16P55XPSA1
Infineon Technologies
Producto No:
STT1900N16P55XPSA1
Descripción:
SCR MODULE POWERBLOCK PS55-1
Guía del usuario
Operating Temperature 125°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV
Series -
Package / Case Module
Mfr Infineon Technologies
Package Tray
Structure 1-Phase Controller - All SCRs
Base Product Number STT1900
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 17000A @ 50Hz